Aqualand Moravia – rozšíření venkovních atrakcí


Typ

Stavby pro sport

Místo

Pasohlávky

Rok

2020

Zajistili jsme

Studie
0A09D690-A84C-43C3-A97C-D7BCB3082DF3
Dokumentaci pro územní řízení
0A09D690-A84C-43C3-A97C-D7BCB3082DF3
Dokumentace pro stavební řízení
0A09D690-A84C-43C3-A97C-D7BCB3082DF3
Dokumentace pro provádění stavby
0A09D690-A84C-43C3-A97C-D7BCB3082DF3

Architektura: umění, nebo řemeslo?

My říkáme obojí, navíc v dokonalé synergii. Dokazujeme to dennodenně, naposledy u projektu pro největší tuzemský aquapark, kde jsme dostali za úkol navrhnout venkovního rozšíření areálu. 

Aqualand Moravia je největší a nejmodernější aquapark v Česku. Najdete v něm 14 bazénů, 20 tobogánů, 24 saun a procedur a restauraci s bohatým výběrem jídel. Našim zadáním bylo navrhnout dostavbu druhé části venkovních atrakcí.

Záměr rozšíření areálu venkovních atrakcí počítal i s vybudováním nového vstupního objektu s letními šatnami, nové tobogánové věže, velkého rodinného tobogánu, líné řeky, dětského a šnorchlovacího bazénu, dalších 3 tobogánů, pavilonu venkovních toalet a dvou pavilonů občerstvení. To vše jsme měli zasadit do terénu se zpevněnými plochami, pobytovými trávníky a výsadbou dřevin.

Aqualand Moravia se rozprostírá na místě někdejších římských lázní, nejstaršího lázeňského zařízení na území Česka z doby staré víc než 2200 let. Návrh této části Aqualandu se tak svým zábavným a naučným charakterem stal popularizací místní historie.

Objekt je navržen z přírodních materiálů, sklony střech navozují dojem, jako by vyrůstal z okolního terénu. Přesahy střech tvoří pergoly, které zajišťují přirozené stínění. Přechod mezi vstupním objektem a areálem sestává z dřevěné pobytové terasy se stánkem občerstvení, na kterou navazují pěší trasy vedoucí po celém areálu.

Celý areál jsme komponovali jako pestrou krajinu s kopečky: místy, kde zeleň připomíná džungli, a naopak volnými travnatými plochami, na kterých jsou umístěna lehátka. Do této krajiny jsme pak citlivě a funkčně zasadili všechny navržené atrakce.

Vstupní budova s podlouhlým zakřiveným tvarem vychází z funkčního řešení. Vstupní hala je navržena přibližně ve středu objemu a je odtud možné vidět prosklenou fasádou celý areál. Na východ od vstupní haly jsme navrhli šatny s příslušným zázemím. Na západ od vstupní haly se nacházejí provozní prostory areálu, průjezd pro servisní vozík a část technologie.

Nejvýraznější vodní atrakcí v areálu je rodinný tobogán s přepravou na raftech. Čtyřpodlažní nástupní věž s pochozí střechou je z jižní strany částečně opláštěna ocelovou konstrukcí, která poskytuje oporu pro pnoucí rostliny – tím je na věži zajištěno stínění a přirozené proudění vzduchu současně.

Další atrakce – dva okruhy líné řeky, dětský bazén a šnorchlovací bazén jsou rovněž zakomponovány do vymodelované krajiny, ohraničené zelenými stěnami živých plotů, terénními valy, umělými skalami a výsadbou stromů. Řeka má v jižním úseku 1. okruhu rychlejší část a v obou okruzích je část vedená v tunelu s umělými skalami a vodopády, pěší trasy ji překračují četnými můstky. Dětský bazén se skládá ze 3 částí – spray parku, skluzavek pro malé děti a sestavy vodních prvků pro větší děti. V této části se nejvíce projevuje tematika v reminiscencích na římské stavby a tehdejší kulturu. Šnorchlovací bazén je částečně zasazen do umělých skal, s průhledem na tok líné řeky v tunelu. Všechny atrakce jsou propojeny pochozími plochami a vybaveny jednopodlažními stánky s občerstvením, které jsou přirozeně začleněny do celkové scenérie.