Mateřská škola Vinohrady


Typ

Občanské stavby

Místo

Brno

Rok

2023

Zajistili jsme

Studie
0A09D690-A84C-43C3-A97C-D7BCB3082DF3
Dokumentaci pro územní řízení
0A09D690-A84C-43C3-A97C-D7BCB3082DF3
Dokumentace pro stavební řízení
0A09D690-A84C-43C3-A97C-D7BCB3082DF3
Dokumentace pro provádění stavby
0A09D690-A84C-43C3-A97C-D7BCB3082DF3

Místo, kde si děti a senioři vyměňují úsměvy

Na Vinohradech v ulici Šedova, blízko domova pro seniory, by se měly v nejbližších letech postavit další byty a polyfunkční objekty. Svůj nový domov tu najde až 1700 osob. A protože velká část z nich budou rodiny s malými dětmi, město spolu se soukromým investorem zde plánuje postavit i novou mateřinku. Je nám velkou ctí, že jsme i my mohli přiložit ruku k dílu a tuto rozvíjejí se vinohradskou lokalitu doplnit o návrh mateřské školy ve tvaru otevřeného kruhu, se 4 třídami, zelenou střechou a zahradou.

Novostavba mateřské školky pro 112 dětí v městské části Brno-Vinohrady vzniká v synergii s plánovanou soukromou výstavbou Obytného souboru Šedova. Kvůli blízkosti domova pro seniory jsme se při navrhování snažili o symbiózu obou objektů, které budou fungovat nezávisle na sobě, ale vzájemně mohou život lidí obohacovat.

Abychom zachovali co nejvíc stávajících vzrostlých stromů na pozemku a zároveň jednotlivé funkce školky měly co nejlepší orientaci vůči světovým stranám, navrhli jsme objekt jako solitérní, maximálně dvoupodlažní, budovu ve tvaru otevřeného kruhu. Vstup povede přes kruhové nádvoří, které plní funkci amfiteátre a zároveň i chráněného venkovního prostoru.

Všechny třídy mateřské školy jsou orientovány na jižní stranu, obslužné provozy na sever a gastro část co nejblíže zásobování z ulice Šedovy. Součástí našeho návrhu je i velkorysá speciálně akusticky upravená hala, která poslouží jako místo pro pořádání školních akcí a díky prosklení z obou stran ještě více zdůrazní otevřenost vůči nedalekému domovu pro seniory.

V návrhu počítáme s tím, že každá ze 4 tříd má své zázemí pro učitele, sklad na hračky a na lehátka. Třídy jsme v obou patrech opticky rozdělili lodžií, která nabízí krytý venkovní prostor v návaznosti na terasu. Dvouramenným schodištěm s výtahem se dá vstoupit do druhého patra, kde se nachází identické dispozice dvou tříd včetně zázemí. Z jižní strany na třídy navazuje balkon s únikovými schodišti, jenž má zároveň i stínící funkci. 

Abychom podpořili koncepční řešení budovy jako otevřeného kruhu, použili jsme materiály v kombinaci bílé omítky a dřevěného, nepravidelně rozmístěného fasádního obkladu, dodávajícího celému objektu hravost a lehkost. Dřevěné lamely jsou použity i pro stínění tříd z jižní strany. Obklad uvažujeme akátový, téměř bezúdržbový. Balkon ve druhém podlaží a stříšku jsme navrhli z pohledového betonu, stejně tak i vyrovnávací schody uvnitř kruhového nádvoří, které přirozeně vytváří amfiteátr.

Na kruhový tvar objektu reaguje i návrh zahrady s herními a výukovými prvky, dále rozvíjecí radiální koncept a podporující otevřenost vůči opodál stojícímu domovu pro seniory.

Novou mateřskou školu jsme navrhli v pasivním standardu a doplnili ji o extenzivní zeleň na plochých střechách a biosolární panely.