Parkovací dům Dětská nemocnice


Typ

Občanské stavby

Místo

Brno

Rok

2023

Zajistili jsme

Studie
0A09D690-A84C-43C3-A97C-D7BCB3082DF3
Dokumentaci pro územní řízení
0A09D690-A84C-43C3-A97C-D7BCB3082DF3
Dokumentace pro stavební řízení
0A09D690-A84C-43C3-A97C-D7BCB3082DF3
Dokumentace pro provádění stavby
0A09D690-A84C-43C3-A97C-D7BCB3082DF3

Další krůček k novému parkovacímu domu na Černopolní ulici

Černopolní ulice, na které se nachází i Dětská nemocnice, je mezi Brňany známá pro velký nedostatek parkovacích míst. Není žádnou výjimkou, že tu nemocniční personál, veřejnost, ale i rezidenti z okolí hledají volná místa k parkování desítky minut. Tomuto každodennímu vyčerpávajícímu boji by měl být ale brzy konec. Právě jsme vedení Dětské nemocnice v Brně předali hotový projekt nového parkovacího domu s kapacitou 360 – 400 míst, který nejen oživí danou lokalitu, ale hlavně vyřeší jeho složitou dopravní situaci.

Parkovací dům se stane součástí významné brněnské lokality Černá Pole. Měl by vyrůst přímo v nemocničním areálu, na ploše stávajícího parkoviště. Budova Dětské nemocnice pochází z roku 1899 a v minulosti prošla několika zásadními změnami. V 50. letech 20. století se rozšířila o nové pavilony ve funkcionalistickém stylu, které dnes patří mezi kulturní památky. V okolí objektu se nachází bytové nájemní domy v historizujícím stylu a rodinné bydlení. Tato lokalita je významná i díky dalším stavebním památkám, zejména pak vilám na ulici Černopolní – včetně nejznámější vily Tugendhat.

Nový parkovací dům na Černopolní ulici, do kterého se bude vjíždět ze severní části areálu nemocnice, nabídne celkem 372 parkovacích míst, včetně stání vyhrazených pro řidiče s vozidly na CNG a LPG pohon a imobilní řidiče. V návrhu počítáme i s dobíjecími stanicemi pro elektromobily. 

Tvarově se jedná o jednoduchý, kompaktní objem. Spojující rampy jsme umístili vně objektu, čímž jsme docílili lepšího využití dispozice pro parkovací stání. Architektonický výraz stavby udává transparentní plášť z tahokovu s velkými oky, který je průvzdušný a je možné nechat jej porůst zelení. Opláštění jsme zkombinovali s pohledovým betonem na venkovních rampách, nosných konstrukcích a schodišťových věžích. 

Provozně je objekt řešen systémem půlpater, propojených navzájem rampami. Tento koncept dobře zapadá do sklonitého terénu a ideálně navazuje na výškové úrovně ulic Helfertova a Černopolní. Na vjezdovém podlaží jsme umístili sklad vozíků pro případný převoz pacienta. V suterénním podlaží se nachází technická a úklidová místnost. První dvě nadzemní podlaží slouží mimo jiné i pro vjezd vozidel na CNG a LPG pohon. Poslední, nezakryté, čtvrté nadzemní podlaží naopak poskytne nabíjecí stanice pro elektromobily. Patra i zvýšená patra budou pro pěší přístupná lůžkovým výtahem, umístěným uprostřed dispozice.